top of page
  • Yazarın fotoğrafıMurat Kendugan

Murat Kendugan Kimdir?


Bugün sizlerle belki de 5 yıl önce yapmamız gereken bir şeyi tamamlıyoruz. TANIŞIYORUZ! Bu videoda benim paylaştığım gibi sizlerin de yorumlarda kısaca kendinizi tanıtmanızı istiyorum. Murat Kendugan kimdir? Ne iş yapar? Gerçek ismi nedir? Kaç para maaş alır? Bu kadar ne için var? Neden videolarımı Barış Özcan'dan hemen sonra diye bitiyorum? Hepsini cevaplıyorum. Başka sorularınız için de yorum atabilirsiniz. Eğer bu konsept hoşunuza giderse belki arada bir yeni #sorucevap videoları yapabiliriz.


#BenKimim #tanışalım #sorucevap


Videoma bir beğeni ve yorum bırakarak bana destek olabilirsiniz. Yeni videolardan ücretsiz haberdar olmak için de Abone ol butonuna tıklamanız yeterli :)

Gerçek ismin ne?


Her ne kadar 2015 yılından beri beni Murat Kendugan olarak tanısanız da asıl adım Murat Candoğan. Ilk video paylaşmaya başladığım donem de tam da mezun olmak üzereydim ve şirketlerin YouTuberlara karşı oldukça önyargısı olan bir donemdi. Çoğu kişi dillendirmez ama bugünkü TikTok ile o donem ki Youtube çok benzer durumdaydı. Ben de şirketler ismimi aradığında bulmasın, işime mani olmasın diye Candoğan yerine Kendugan olarak kanalımın ismini belirlemiştim.


Kendugan'ın da aslında 2011 yılına dayanan bir hikayesi var. Üniversite'yi Avcılar'da İstanbul Üniversitesi'nde okudum. Anadolu yakasından her gün Avcılar'a gidip gelmek tahmin ettiğiniz gibi oldukça yorucuydu. Ailemin de benim için biriktirdiği bir miktar para olduğunu öğrenmiştim. Bu parayla Avcılar tarafında bir ev tutabilirdim ya da yurt dışına 1-2 aylığına eğitime gidebilirdim. Ben de İngiltere'ye gitmeyi seçtim. Candoğan'a yabancıların dili pek de dönmediği için bana Kendugan demeye başladılar. Bu şekilde de Kendugan ismi çıktı sonradan da gördugume göre 1 Amerikalı Kolej Beyzbol Koçundan başka bu isme de sahip kimse olmamıştı. Bu şekilde Murat Kendugan ismi ortaya çıktı.


Nerede çalışıyorsun? Ne kadar kazanıyorsun? Nasıl bir kariyer hedefin var?


2015 yılında mezun olduktan sonra sakız/şeker üretimi yapan bir firmanın pazarlama bölümünde çalışmaya başladım. İlk işe başladığımda birbiriyle rekabet eden herkesin rakibini bertaraf etme hırsıyla kusursuz planlar pesinde olduğunu düşünüyordum. Hali hazırda 5-10 kişinin çalıştığı departmanda da önemli bir görevim olur diye umuyordum ama pek öyle olmadı. İlk hafta ajansa gönderilecek sakız paketlerinde yer alan çekiliş kodlarını ayıklayarak geçirdim. Sonraki hafta departmanın dolaplarını topladım. Orta okula kadar okusam da bu isleri yapabilirdim nereye geldik böyle diye düşünürken yavaş yavaş islere dahil olmaya başladım. Hayatın düşündüğümüz kadar da hızlı ilerlemediğini gördüm ve bir süre sonra sosyal medya kampanyaları düzenledik; yeni ürün sorumlulukları aldım ve Amsterdam'a 6 haftalığına bir dijital pazarlama projesi için gittim. Bir sure sonra da daha analitik pazarlama ve insan ilişkileri odaklı bir bankada çalışmaya başladım. Kredi kartları kampanyaları ve müşteri bağlılığı önemli bir alandır. Müşterilerin bankanızın kartını kullanması için çalışmalar yaparak sadık müşterilerinizin adedini arttırmalısınız. Bunu yaparken de karlılığınızı korumalısınız. Bu dengeyi yakalama görevi de benim çalıştığım bölüme aitti. Bir sure sonra mobil uygulamamızın güncellenmesine karar verildi ve ben de bu uygulama ile ilgilenen proje ekibinde yer aldım. Türkiye'deki kullanıcılarımızın neye ihtiyacı var? Nasıl daha iyi hizmet sunabiliriz diye çeşitli özellikler geliştirmeye başladık. Bu surede IT, reklam ve diğer birçok departmanla da çalışarak uygulamanın daha çok kullanılması için emek veriyorum. Dijital/Mobil Ürün Yöneticisi olarak çalışmalarıma devam ediyorum. Çalıştığım kurumlarla da geçmişte şu şekilde bir anlaşmamız oldu; hem onların sektördeki durusundan benim etkilenmemem hem de benim düşüncelerimin kuruma mal edilmemesi adına bu markaları açıklamayalım siz beni Murat Kendugan olarak tanımaya devam edin dedik. Gelecekte de bir değişiklik olmazsa bu şekilde devam edelim dedik.

Maaş konusunda önceki videomuzda da bahsettiğimiz gibi her kıdemli uzmanların aralığında kazanıyorum. Yani, 3-10bin TL arasında bir tutar. Bir arabam yok. Ev kredisi ödüyorum. Hafta sonları da video hazırlayıp her Pazar saat 09.30'da paylaşıyorum.


Hayatta keşkelerin var mı?

Kariyerinizle ilgili 2 beklentiden birini seçmeniz gerekiyor. Ya bugün paramı kazanayım kim daha iyi teklif yaparsa onun için çalışırım diyeceksiniz ya da bugün öğreneyim/gelişeyim ve yapabileceğimin en iyisini yaparak yarın kazanayım diyeceksiniz. İkisini yapabileceğiniz bir ortam varsa ne güzel ama yoksa ben her zaman beni mutlu eden gelişim surecini tercih ettim. Yaz Mira'nın da sorduğu gibi gelişim odaklı yaşamak dünden daha iyi bir hayatin peşinde koşmak beni sanırım bugünlere getirdi. Bugünler derken 2015'te video paylasan çocuktan bu hale, bir 5 yıl sonra nerelerde olacağımızıysa hep birlikte göreceğiz. Bu kanalı açarken amacım işletme okuyorken keşke bilseydim dediğim bilgileri sizle paylaşmaktı bugünse bana bu gelişim surecinde ilham veren insanları, fikirleri, şirket ve ürün hikayeleri paylaşıyorum.

Hayatta tek bir keşkem var. O da beni çok seven birisine olmadığım gibi davranmak ve bunu şuan telafi etmemin hiç bir yolunun olmaması. Bunun dışında bugünlere gelmemde ailemin arkadaşlarımın ve sizlerin çok büyük katkısı var. Hepinizi çok seviyorum, buradan da herkesi öpüyorum.

Son olarak kendi şirketimi kurma hedefim var, bu konuda da bir arkadaşım ile ufak adımlar atmaya başladık. Size ŞİRKET diye hitap etmemin de en büyük nedenlerinden biri bu, bir işi yapacaksak sizlerin de mutlaka bu şirketin bir parçası olmanızı istememden. Şimdilik zamanı var ama yeni haberlerle karşınızda olacağım. Beni izlemeye devam edin!


Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yeni videolar her Pazar sabah saat 9.30’da Barış Özcan videolarının hemen arkasından yayınlanmaya devam edecek. Tabii beraberinde blog yazılarımız da gelecek. Beni desteklemek için kanalıma abone olup, videolarıma yorum ve beğeni bırakabilirsiniz. Kanalıma abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Sevgili ŞİRKET! Tekrar görüşene dek, kendinize çok iyi bakın. Hoşça Kalın!

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page